DÖVİZ KURLARI
USD
EURO

ALIŞ
2.1446
ALIŞ
2.8719
SATIŞ
2.1485
SATIŞ
2.8771

  •   Ecz. Mahmut Bilgiç Son Yazısı  


  •    Diğer Yazıları   

Gözüm Benim


Yazı Eklenme Tarihi: 2013-12-25 11:59:44
Okunma Sayısı: 339

  Gözler ruhun dış âleme açılan pencereleridir. Ruh bu âlemi o pencereden seyreder. Güzel gören güzel düşünür.  Güzel düşünen hayatından lezzet alır.

Bu sebepledir ki  “Güzele” bakmak sevaptır. İdeal bakış açısı da olayları  nebevi bir gözle görebilmektir. Ve en önemli gereksinimimizde budur aslında. Hattâ ekmek ve sudanda önce.

Mana boyutunun yanında göz sağlığımızda önemli elbette. Canı can vererek almadığımız için neredeyse hiç kıymetini bilmediğimiz o gözler.

Ah o paha biçilemeyen sürmeli gözler.

Neyse ki hem gören ve hem de gözün gördüğünü gören Basir Rabbimiz Küre-i arz eczane-i kübrâsında göz sağlığını destekleyen nice şifalı nesneler yaratmış.

Üzümgiller ailesi ama özellikle yaban mersini, tüm antioksidanlar ama özellikle vitamin A, C, ve E. Tüm antioksidan sebze, meyve ve yeşil yapraklılar ama özellikle bal kabağı, havuç ve ıspanak.

Tüm balıklar ama özellikle somon, uskumru, hamsi, ringa gibi soğuk deniz balıkları göz sağlığımızı olumlu yönde destekleyen besinlerden bâzıları.

 

Başta katarakt, glokom, maküla dejenerasyonu ve sarı nokta gibi göz sorunları olanlar ismi geçen besinleri bolca tüketebileceği gibi, eczanelerden özüt kapsül şeklinde de satın alabilirler.

 

Hekimlerin reçete ettiği ilaç ve yaptıkları operasyonların esas olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Sıraladığım besin ve bitkiler destekten öte görülmemeli. Ama etkileri açısından da küçümsenmemeli.

 

Görmeden inanmanın mükâfatı; inandığını görmektir. Tüm cennet nimetlerini hiçe indiren Rüyet- i Cemâlluha erişmeniz dileğiyle.

 

Esen kalın

Ecz. Mahmut Bilgiç

bilgi@basurdankurtul. com