DÖVİZ KURLARI
USD
EURO

ALIŞ
2.1673
ALIŞ
2.8435
SATIŞ
2.1712
SATIŞ
2.8486
2014'te hacca gitmeyi planlayanlar dikkat!

Diyanet İşleri Başkanlığı 2014 yılında hac başvurusu almayacak. Önümüzdeki yıl, 7 yıldır hacca gitmeyi bekleyen ve bu yıl kurasız gitme sözü verilen adayların gideceği açıklandı.


Eklenme Tarihi: 23-12-2013

Okunma Sayısı :222


Hacca gitmek için 1 milyon 370 bin kişi sıradabeklerken 2014 yılında başvuru alınmayacağıöğrenildi. Kâbe'deki genişletme çalışmalarınındevam ediyor olması nedeniyle gelecek yıl da hackontenjanına sınırlama getirilmesi söz konusu...

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden edinilenbilgiye göre Kâbe'deki inşaat çalışmaları nedeniyle getirilen yüzde 20 kota indirimi yüzünden 2014yılında hac başvurusu açılmayabilir. Suudi Arabistandevleti tarafından yürütülen Kâbe genişletme çalışmalarının devam ettiği belirtilirkeninşaatın önümüzdeki 2 yıl daha süreceği aktarıldı.

GARANTİLEYENLER GİDECEK

Tüm Müslüman ülkelere uygulanan yüzde 20 kontenjan azaltılmasına gidilmesi nedeniyle, Türkiye'de 74 bin olan kontenjan, 59 bin 200'e düştü. Bu yıl başvuru yapıp, kurayı kazanandaha sonra kontenjanların düşmesi nedeniyle bir sonraki yıl kurasız gitme sözü verilen 14 bin 800 adayın kontenjandaki yeri garantilendi. 2014 yılı için verilecek 59 bin 200 kontenjanın 14 bin 800'ünün bu vatandaşlara verileceği kaydedildi. Bu durumda bu seneki toplam 74 bin kişi içinden yeni bir kura ile çıkartılan 14 bin 800 kişi ile birlikte 2007 yılından bu yana hacca gidemeyenler 2014 yılında hacca götürülecek. 2007 yılında olanların bir kısmının ise 2015 yılına bırakılacağı öngörülüyor.

PROTOKOL 12 OCAK'TA

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez beraberindeki heyetle 12 Ocak'ta, 2014 yılı hac protokolünü imzalamak için Cidde'ye gidecek. Başkan Görmez'in hac prokolü imza töreninde kontenjan konusunu da ele alacağı bildirildi.

NETLİK KAZANACAK

2014 yılı için başvuru açılıp açılmayacağı ise Başkan Görmez ve beraberindeki heyetin Türkiye'ye döndükten sonra yapılacak Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu kararı ile kesinlik kazanacak. 2014 yılı için hac başvurusunun yapılıp yapılmayacağı Şubat ayındaDiyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanacağı bildirilirken görüşler kısıtlamanın iki yıl daha devam edeceği yönünde.

Yıkım devam ediyor

Mekke'de Kabe çevresindeki genişletme çalışmaları kapsamında ikinci etap yıkımçalışmaları devam ediyor. Hac döneminin ardından başlayan ikinci etap yıkım çalışmalarıkapsamında Kabe'nin kuzey duvarı üzerindeki 'Altın Oluk'un karşısında bulunan bölüm, işmakinalarıyla kısa sürede yıkıldı. Yıkım sırasında ziyaretçilerin zarar görmemesi için güvenlikönemleri alındı. 2014 yılı hac dönemine kadar tamamlanması öngörülen ikinci etap yıkımçalışmaları 24 saat boyunca devam ederken, çalışmalara sadece namaz vakitlerinde araveriliyor. Bir sonraki hac dönemine kadar, genişletme çalışmaları kapsamında daha önce sökülerek kaldırılan revakların da yeniden yerlerine konulması planlanıyor.

UMRELER BAŞLADI

Öte yandan aralık ayı itibarıyla umre ziyaretleri de başladı. Türkiye'nin yanı sıra dünyanın farklıülkelerinden çok sayıda ziyaretçi umre için kutsal topraklara gelirken, otellerdeki dolulukoranları da yükselmeye başladı.

2 yıl sonra normale dönecek

Diyanet, hacca gitmek için 1 milyon 370 bin kişinin sırada beklediğini açıkladı. Kâbe'dekigenişletme çalışmaları nedeniyle hac kontenjanına yüzde 20 kısıtlamasının 2 yıl sonrakaldırılacağı, sürecin 2 yıl sonra normale döneceği belirtildi.

GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler